Zapowiedzi wydarzeń

  • spieszmy.png

Szukaj

"MISTRZOWIE ŻYCIA" NA MAŁYM FESTIWALU FILMOWYM "INTEGRACJA TY I JA" W MGOK W KŁECKU

W czwartek 8. września 2016r. w sali widowiskowej MGOK w Kłecku w ramach EUROPEJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO odbył się I MAŁY FESTIWAL FILMOWY "INTEGRACJA TY I JA", którego pomysłodawcą i organizatorem było Stowarzyszenie "RADOŚĆ" działające przy SOSW w Kłecku.

Koordynacją tego wspaniałego, filmowego przedsięwzięcia zajęli się:  Pan Robert Przykucki (Prezes Stowarzyszenia) oraz Pani Krzysztofa Biront, a adresatami byli mieszkańcy Kłecka i okolicznych Gmin oraz uczniowie kłeckich i okolicznych szkół.

Organizacja ŚWIĘTA KINA EUROPEJSKIEGO została sfinansowana z Gminnego Projektu „Integracja Ty i Ja” w ramach realizacji zadania publicznego "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego". Patronat nad imprezą objęli: Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko.

Festiwal uświetnili swoją obecnością: Burmistrz Gminy Kłecko - Pan Adam Serwatka, Wiceburmistrz – Pani Joanna Cieślińska, Dyrektor PCPR w Gnieźnie – Pani Elżbieta Pilarczyk, Proboszcz Kłeckiej Parafii - Ks. Kan. Mirosław Kędzierski, Dyrektor Poradni P-P w Gnieźnie p. Kamila Szrama wraz z Kadrą Poradni, Przedstawicielki Poradni P-P w Kłecku  - Pani Grażyna Tomczyk i Pani Marta Soberska, Dyrektor Gimnazjum im. prof. Wł. Nehringa z Kłecka - Pan Zbigniew Beling i Dyrektor Gimnazjum OHP w Kłecku - Pan Stefan Kuchta, Kierownik WTZ w Kłecku – Pani Dorota Jankowska, Pracownicy WTZ i DPS z Łopienna oraz DPS z Gniezna.

Organizatorów Festiwalu, oprócz Kadry Ośrodka,  wspierali uczniowie i absolwenci Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku zrzeszeni w wolontariackim Klubie Ośmiu pod opieką Pani Natalii Maciuszek.

Aby umożliwić udział w Festiwalu jak najszerszej publiczności, organizatorzy podzielili imprezę na dwie części.
Część pierwsza adresowana do uczniów okolicznych szkół odbyła się o godz. 10.00, natomiast część adresowana do mieszkańców Kłecka i okolic odbyła się o godz. 18.30.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa zdjęć nadesłanych na ogłoszony w czerwcu br. Konkurs Fotograficzny pod hasłem: "Mistrzowie życia, mistrzowie sportu". Podczas imprezy zostały wręczone nagrody i okolicznościowe statuetki. A oto wyniki Konkursu:

Kategoria - Niepełnosprawny autor zdjęcia:

3 miejsce - Katarzyna Lemiesz "Zgrana ekipa"
2 miejsce- Marcin Józefowicz "Moja przyjaciółka Aga"
2 miejsce - Katarzyna Nawrocka "Gotuj z nami"
1 miejsce - Kinga Ostrzysz "Odwaga"

Kategoria - Niepełnosprawny w kadrze:

Wyróżnienie - Monika Budnik  "Przyjaźń na lata"
3 miejsce - Danuta Grembowska  "Tęcza"
2 miejsce - Przemysław Dębowski  "Chcę, mogę, umiem"
1 miejsce - Piotr Nowicki  "Morze, Morze, Morze"
 
Po uroczystym wręczeniu nagród Prezes Stowarzyszenia "Radość" zaprezentował ideę Stowarzyszenia, natomiast Pani Krzysia Biront przybliżyła zebranym historię i ideę Europejskiego Festiwalu Filmowego, który już od 13. lat odbywa się we wrześniu w Koszalinie.
Temat tegorocznego Festiwalu - „Mistrzowie sportu, mistrzowie życia” nawiązuje do odbywających się równolegle z Festiwalem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Na Festiwalu w Koszalinie przyznawane są corocznie nagrody „Motyla” w kategoriach „film fabularny”, „film dokumentalny” i „film amatorski”. Filmy te tworzone są przez osoby niepełnosprawne oraz przedstawiają niezwykłe historie życia i pasje osób niepełnosprawnych. Festiwalowi towarzyszy nie tylko sztuka filmowa, ale też sport, rywalizacja, wielowymiarowa kultura, fotografia i teatr. Myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, jednak wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.
 
Kłeckie Święto Filmu uświetnił gościnny występ podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kłecka, które zaprezentowały wzruszające przedstawienie (teatr cieni) pt.: "Jestem" ukazujące ludzkie życie od narodzin aż do śmierci - "Życie od A do Z".
 
Na wszystkich przybyłych Gości czekał też pyszny, słodki poczęstunek - babeczki upieczone przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Kłecku oraz ciepłe i zimne napoje.
 
 
Kwintesencją i punktem kulminacyjnym imprezy było oczywiście obejrzenie festiwalowych filmów, których krótki opis przedstawiony jest poniżej.

"SZPILA"

Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich bliźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm. Szpila nigdy nie poddała się, wielokrotnie na swoim blogu pisała, że dziewczynki z tego wyjdą. Pomimo trudnej sytuacji Agnieszka ma mnóstwo energii, jest aktywna zawodowo, śpiewa białym głosem, bierze udział w akcjach teatru amatorskiego, prowadzi życie towarzyskie, ma ogromną siłę w sobie i seksapil. W pewnym momencie w życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa: nowa diagnoza Heleny i Mileny, a dla Szpili szansa na miłość.

"OLIMPIJCZYCY" 

Bohaterami filmu "Olimpijczycy"  jest troje wielkopolskich niepełnosprawnych sportowców. Są nimi Krzysztof Paterka ze Swarzędza - mistrz świata w pływaniu i medalista z Aten, Milena Olszewska z Czarnkowa - brązowa medalistka z Londynu w łucznictwie oraz Karolina Kucharczyk z Rawicza - mistrzyni świata i złota medalistka z Londynu w skoku w dal. Głównym celem, jaki sobie postawił reżyser filmu, Jerzy Jernas, jest ukazanie sportu osób niepełnosprawnych, jako sposobu na życie, sposobu na hartowanie charakteru i wreszcie, jako sposobu na przezwyciężanie swoich słabości. Jest też przekonany, że dzięki temu filmowi wielu niepełnosprawnych uwierzy w swoje siły, wyjdzie z domu i będzie cieszyć się życiem. Producentem filmu jest Fundacja Obywatelska "Czas Jaszczurów". Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Marszałka Wojewódzkiego.

Bartosz Ostałowski - nogi zamiast rąk, niesamowita historia polskiego kierowcy i artysty

Od dnia, w którym stracił obie ręce w wypadku komunikacyjnym, rękami dla Bartosza Ostałowskiego stały się jego nogi. To nimi tworzy też cudowne obrazy, bo oprócz tego, że jest kierowcą sportowym, to jest też artystą. I w dodatku inżynierem. Akurat rozpoczął studia. Uczył się na kierunku mechanika i budowa maszyn. Do tego jego hobby było szkicowanie. Miał zacięcie artystyczne. Robił projekty karoserii samochodowych i motocykli. Poszedł jednak na studia techniczne. Miał wiele planów do dnia wypadku. Rehabilitacja i wejście w nowe życie zajęło mu rok. W tym czasie wziął urlop dziekański. Porzucił też motoryzację. Najważniejszym stało się dla niego dojście do takiego etapu, żeby nie musiał być od nikogo zależny. Chciał być, mimo braku obu rąk, samodzielny.  Zapisał się do Związku Artystów Malujących Ustami i Stopami.

 "Nick Vujicic" - krótka historia charyzmatycznego człowieka pozbawionego od urodzenia kończyn.

Nick cierpi na fokomelię – rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn. Jednak ten niezwykły młody człowiek pokonał niewyobrażalne ograniczenia wynikające z jego niepełnosprawności. Dziś prowadzi aktywne życie, podróżuje po całym świecie i występuje jako mówca motywacyjny, niosąc nadzieję i inspirację milionom ludzi. Nick angażuje się w działalność charytatywną.

Na zakończenie każdy uczestnik Festiwalu mógł zostawić pamiątkę  - ślad swojego udziału w imprezie podpisując się na przygotowanych przez organizatorów, festiwalowych plakatach.

Trzeba przyznać, że tegoroczny MAŁY FESTIWAL FILMOWY "INTEGRACJA TY I JA"  to niezwykłe i jakże cenne dla społeczności lokalnej przedsięwzięcie, zasługujące na kontynuację i propagowanie coraz szerszej publiczności.

Zatem do zobaczenia za rok!

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim przybyłym Gościom, uczestnikom Festiwalu oraz osobom, które niosły wsparcie w przygotowaniu Festiwalu Filmowego.

Podziękowania dla wszystkich uczestników Konkursu Fotograficznego i gratulacje dla laureatów.

(red.)