Zapowiedzi wydarzeń

  • powiewajaca-flaga-polski.gif
  • swieta_majowe_soswklecko.png

Szukaj

NIEŁATWO BYĆ RODZICEM - PODSUMOWANIE UDZIAŁU W PROJEKCIE

W październiku 2013 roku troje pełnoletnich uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy SOSW w Kłecku  - Kamilla, Bartek i Łukasz pod opieką pedagoga szkolnego - Pani Kamilli Kraczek, wzięło udział w projekcie "Jestem niepełnosprawny - mam prawo kochać i żyć w społeczeństwie" zorganizowanym przez Stowarzyszenie MAKI działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością i autyzmem w Gnieźnie.

 Celem projektu była aktywizacja społeczna oraz przedstawienie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną jako atrakcyjnych, pełnoprawnych obywateli naszego społeczeństwa.

Uczniowie uczestniczyli w:

- treningu rodzicielskim przy użyciu symulatorów niemowlęcia - trening był prowadzony przy profesjonalnej współpracy trenerów oraz położnej, a celem było zobrazowanie uczestnikom odpowiedzialnej i trudnej roli rodzicielskiej, konsekwencji wynikających z jej pełnienia oraz realną ocenę swoich możliwości w trakcie opieki nad niemowlęciem.

- warsztatach z dr Izabelą Fornalik, która jest również seksuologiem i pedagogiem specjalnym. Warsztaty obejmowały m. in. takie zagadnienia: być kobietą, być mężczyzną - co to oznacza?, miłość, życie w związku, małżeństwo, zachowania seksualne i ich konsekwencje, macierzyństwo i ojcostwo - odpowiedzialność roli.

Zarówno trening rodzicielski, jak i warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie i wywołały wiele emocji wśród uczestników. Było to wspaniałe przeżycie i niezwykle cenne doświadczenie.

A oto jak o udziale w warsztatach, w rozmowie z Panią pedagog Kamillą Kraczek, wypowiedział się nasz uczeń - Bartek Jabłoński.

„W pierwszym dniu treningu położna – Pani Ewa pokazywała nam jak kąpać, ubierać, przewijać, karmić, czyścić nosek i uszy bobasowi. Uczyliśmy się także jak bezpiecznie kłaść dziecko w foteliku samochodowym i łóżeczku. Podczas drugiego dnia wykonywaliśmy wszystkie te czynności pod okiem sympatycznych terapeutek – Pani Gosi, Pani Danki i Pani Edyty. Trzeciego dnia samodzielnie opiekowaliśmy się niemowlakami. W trakcie treningu rodzicielskiego czasami brakowało nam rąk do opieki nad dzieckiem, nie zawsze wiedzieliśmy dlaczego dziecko płakało, zastanawialiśmy się co stałoby się z dzieckiem, kiedy ktoś z nas np. dostałby atak padaczki lub nie miałby drugiej osoby do pomocy. Wszyscy zgodnie uważamy, że bardzo trudno jest być rodzicem i nie jesteśmy gotowi, aby pełnić taką rolę!

Warsztaty prowadzone przez Panią Izę były bardzo ciekawe i szkoda, że tak szybko się skończyły. Rozmawialiśmy na dorosłe tematy. Pierwszego dnia mówiliśmy: jak się zmienia ciało człowieka - rysowaliśmy i nazywaliśmy intymne części ciała, co to jest miesiączka?, czym jest podpaska i tampon?, jak dbać o higienę intymnych części ciała?, jak dbać o kobietę w ciąży?, co to jest poronienie?, kim jest ginekolog i urolog?, że nie można dotykać intymnych części ciała osób, które tego nie chcą. Pani Iza zadawała nam pytania, my odpowiadaliśmy i gdy ktoś odpowiadał, biliśmy mu brawo. Pani Iza podzieliła nas także na grupę męską i żeńską i wtedy mogliśmy jeszcze bardziej porozmawiać na męskie i żeńskie tematy. Drugiego dnia rozmawialiśmy o miłości i szacunku między partnerami. Pani Iza pokazywała obrazki i zdjęcia z różnymi zachowaniami partnerów a my określaliśmy czy widzimy dobre, czy złe zachowania. Oglądaliśmy także film i dyskutowaliśmy, czy wszyscy ludzie mogą zawrzeć związek małżeński i co to znaczy być ubezwłasnowolnionym?

Zawsze podczas przerw mogliśmy porozmawiać z innymi uczestnikami projektu, pomagać sobie wzajemnie oraz wypić herbatę czy kawę lub zjeść ciastko. Podczas wszystkich zajęć atmosfera była bardzo przyjemna, poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na kolejnych zajęciach.”

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI

kliknij